Nakon što je iskoristio Savez za Srbiju da potkupi razne grupe građana i usisa ih u njegov SSP, kao i da diskredituje druge političke aktere koji su bili spremni da stave svoj obraz na kocku samom činjenicom da su u jednom periodu makar i tehnički sarađivali sa njim, Dragan Đilas je odlučio da se “osamostali” i pokuša da javnosti nametne sebe i svoju stranku kao alternativu trenutnoj vlasti.

Pred izbore 2020. unutar Saveza za Srbiju izlobirao je da se njegovi tadašnji partneri odluče za bojkot a danas, kada je po svim istraživanjima njegova stranka ipak iznad cenzusa, doneo je odluku da na izbore izađe-iako je samo mesec dana pre saopštavanja ove odluke oštro kritikovao sve one koji su pre njega doneli odluku o izlasku.

Te izbore, na koje će SSP izaći raspisuje Narodna skupština Republike Srbije kao što je u nadležnosti iste i raspisivanje refernduma koji će se održati 16. januara. Međutim, iz nekog razloga predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Djilas izjavio je da za tu stranku referendum o ustavnim promenama “ne postoji” i dodao da on “ne može biti legitiman, jer nije legitimna ni Skupština koja ga donosi”.

Istakao je da za SSP taj referendum “ne postoji” i dodao da ta stranka u njemu neće učestvovati iako učestvuje na parlamentarnim i predsedničkim izborima koje takođe raspisuje ta ista skupština.

“Pozvaćemo naše birače i gradjane koji podržavaju našu opciju da u tome ne učestvuju, zato što se do nje dolazi na način koji nije prihvatljiv, uz puno primedbi organizacija nevladinog sektora, puno primedbi pravosudja i struke da se to na taj način ne može sprovesti. Promena Zakona o referendumu je uradjena da bi se to sprovelo”, kazao je Djilas.

Vučić i Đilas na istom zadatku

S obzirom da je evidentno da eventualni uspeh referenduma koji je raspisala ova vlast podrazumeva otvaranje vrata za dolazak Rio Tinta i odlazak Kosova i Metohije iz sastava Republike Srbije, postavlja se pitanje da li Dragan Đilas i Aleksandar Vučić zapravo predstavljaju dva lica iste medalje i da li može doći do ikakvih suštinskih promena u državi ako na mesto Vučića na primer dođe Đilas koji je zadnjih godinu dana proveo više vremena u stranim ambasadama nego u svojoj stranci.